تخلفات گمرکی که باید مراقب آنها باشید

تخلفات گمرکی

وقتی صحبت از قوانین و مقررات گمرکی باشد، مبحث تخلفات گمرکی نیز به میان می آید. تخلفات گمرکی اغلب به صورت ناخودآگاه و به دلیل عدم اطلاع دقیق از قوانین صورت می‌گیرد. این تخلفات ممکن است خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. برای جلوگیری از هرگونه خسارات ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات گمرکی بهتر است با آخرین قوانین و مقررات گمرکی و تخلفات رایج آشنا شویم. آیا شما از آخرین قوانین و مقررات گمرکی کشور آگاه هستید؟ آیا می دانید جدیدترین قوانین تخلفات گمرکی شامل چه مواردی است؟ چه اندازه با تخلفات گمرکی آشنایی دارید؟ در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعاتی مفید در خصوص مقررات و تخلفات گمرکی در اختیار شما قرار دهیم. همچنین شما  می توانید برای اطلاع از آخرین اخبار، اطلاعات، مقررات و تخلفات گمرکی، با شرکت بازرگانی طاتا تماس بگیرید. شرکت بازرگانی طاتا با اطلاع از آخرین قوانین گمرکی شما را از آسیب های تخلفات ناخواسته گمرکی در امان نگه می‌دارد.

چرا مقررات گمرکی بسیار مهم هستند؟

گمرک جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین سازمان‌های مجری قانون برای نظارت بر صادرات و واردات است. این نهاد برای کمک به کنترل واردات و صادرات کالای کشور تاسیس شد. وظیفه اصلی این نهاد نظارت بر کالاهای وارداتی و صادراتی است. گمرک یکی از مهم‌ترین ارگان ها در تعیین و اجرای قوانین و مقررات گمرکی است. به عنوان مثال تعیین و اخذ عوارض و مالیات از کالاهای وارداتی نمونه ای از موارد تحت اختیار گمرک به شمار می‌رود.

گمرک برای ایجاد این نوع نظارت مجبور به وضع قوانین و مقررات بسیاری است. قوانین و مقرراتی که با هدف کنترل، تسریع و تسهیل تشریفات گمرکی تعیین می‌شوند. آشنایی با مقررات مختلف با توجه به تغییرات مداوم آن‌ها می‌تواند برای هر کسب و کاری بسیار طاقت فرسا باشد. با این حال، طبق قانون نوسازی گمرک، آگاهی و پیروی از این مقررات بر عهده واردکنندگان و صادرکنندگان است.

شرح تخلفات گمرکی

اصلی‌ترین وظایف گمرک

با توجه به نقش پر رنگ گمرک در فرآیند تجارت بین‌الملل، وظایف بسیار مهمی در این خصوص بر عهده این ارگان است. در واقع گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات دارد. اما مهم‌ترین وظایف گمرک چیست؟ در این قسمت با بررسی پاسخ این سوال همراه ما باشید. مهم‌ترین و اصلی ترین وظایف گمرک به شرح زیر است:

۱ . نظارت بر قوانین واردات و صادرات کالا و رسیدگی به تخلفات

۲ . صدور اسناد مرتبط و کنترل بر فرآیند حمل و نقل کالا

۳ . اجرای قوانین مرتبط با بازارچه های مرزی

۴ . نگهداری کالا

۵ . نظارت بر کابوتاژ

۶ . اعمال مقررات گمرکی درخصوص معافیت‌ها و ممنوعیت‌ها

۷ . اخذ کلیه حقوق و عوارض گمرکی

۸ . نظارت، جمع آوری، بررسی و انتشار آمار تجارت بین الملل

۹ . کنترل فرآیند ترخیص کالا

۱۰ . مدیریت اظهارنامه‌های وارداتی و صادراتی

۱۱ . بیمه بین الملل

۱۲ . ارائه زمینه انجام تشریفات گمرکی

۱۳ . مدیریت ورود و خروج کالا

۱۴ . تعیین ارزش و تعرفه کالا

۱۵ . همکاری با سازمان‌های خصوصی و ارگان‌های دولتی مرتبط با صنعت بازرگانی

تخلفات گمرکی که باید مراقب آنها باشید

انواع تخلفات گمرکی

انجام تخلف در گمرک چه به صورت سهوی و چه عمدی با مجازات هایی رو به رو است. بر اساس قانون هرگونه نقض قوانین گمرکی جرم بوده و تخلف گمرکی محسوب می‌شود. تخلف گمرکی مفهومی گسترده است و موارد مختلفی را شامل می‌شود. از مهم‌ترین این تخلفات می‌توان به قاچاق و کم اظهاری اشاره نمود. بطور کلی اما تخلفات گمرکی به دو دسته تخلفات عام و تخلفات خاص تقسیم می‌شوند. در ادامه این موارد به صورت کامل توضیح داده شده‌اند.

۱ . تخلفات گمرکی عام

طبق قانون، گمرک یکسری حقوق پایه و عمومی دارد که اغلب توصیفی غیر مالی داشته که عبارت است از امتیازاتی که قانون برای ذیحق آن وضع کرده است. برخی از این حقوق گمرکی عام عبارتند از بازرسی و وزن کردن کالاهای وارداتی و صادراتی، بررسی اظهارنامه و بارنامه، تامین و اخذ تعرفه گمرکی که تخلف از هریک مشمول انجام تخلفات عام است.  به عنوان مثال اظهار کالا بر خلاف قوانین و نظام نامه گمرکی کشور و یا عدم اعلام آن مطابق اصول قانونی، یکی از مصادیق تخلفات گمرکی است.

۲ . تخلفات گمرکی خاص

بر خلاف تخلفات عام، نمونه خاص آن تاکید بر تخلفاتی دارد که وصف مالی داشته و مالیات غیر مستقیم دارد. این تخلفات چه به صورت سهوی و چه عمدی موجب زیان به دولت و کشور می‌شود. در قسمت بعدی مهم‌ترین تخلفات گمرکی را به شما معرفی می‌کنیم.

ماده ۱۰۳ قانون امور گمرکی

ماده ۱۰۳ قانون گمرکی به بررسی و تعیین موارد قانونی واردات به کشور پرداخته است. طبق این ماده وسایل نقلیه آبی پس از ورود به آب‌های کشور تحت هر شرایطی باید در اسکله‌ها و لنگرگاه‌های مجاز پهلو بگیرند و نسبت به انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایند. این ماده در خصوص واردات کالا از طریق هواپیما نیز به این صورت عمل می‌کند که کلیه هواپیماهایی که وارد کشور می شوند اعم از پر یا خالی باید در فرودگاه‌های مجاز فرود آمده و تشریفات گمرکی لازم را انجام دهند.

همچنین برای کشتی‌ها و هواپیماهای خروجی قبل از ترک اسکله و فرودگاه باید کلیه تشریفات گمرکی به صورت کامل و قانونی طی شود. این قانون دو تبصره مهم دارد که در آن مسئولیت تعیین کلیه راه‌های مجاز گمرکی نظیر فرودگاه‌ها و اسکله‌ها را بر عهده کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور می‌گذارد.

مهم‌ترین اجزای این کارگروه شامل نمایندگان تام الاختیار گمرک و وزارت خانه های زیر است:

۱ . نماینده وزارت امور خارجه

۲ . وزارت اطلاعات

۳ . وزارت راه و شهر سازی

۴ . وزارت صنعت، معدن و تجارت

۵ . معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

مهم‎‌ترین تخلفات رایج گمرکی که باید بدانید

اکنون که با انواع تحلفات گمرکی آشنا شدید، بهتر است برخی از مهم‌ترین موارد این تخلفات را به شما معرفی کنیم. بی شک اطلاع داشتن از قوانین و مقررات گمرکی به شما در امنیت کسب وکار بین‌الملل کمک شایانی خواهد نمود. شرکت بازرگانی طاتا در تلاش است از طریق ارائه این اطلاعات به شما در زمینه کاهش ضرر و زیان ناخواسته کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین قوانین و روش‌های جلوگیری از تخلفات گمرکی با کارشناسان شرکت بازرگانی طاتا تماس بگیرید.

۱ . عدم اظهار

عدم اظهار یکی از مهم‌ترین تخلفات گمرکی است. پس از ورود کالا به گمرک  به صورت قانونی و طبق ماده ۱۰۳ قانون گمرک کشور، باید اظهارنامه کالا ارائه شود. اگر در محموله کالاهایی وجود داشته باشد که به عمد یا از روی سهل انگاری در لیست اظهارنامه نام برده نشده باشد، تخلف گمرکی عدم اظهار کالا رخ داده است. اما این خطا چگونه اتفاق می‌افتد؟

گاهی صاحبان کالا بنا بر نداشتن اطلاعات لازم در خصوص قوانین گمرکی یا تلاش برای افزایش سود تجارت خود، در اظهارنامه کالای خود کالاهای با ارزش حقوقی گمرکی و سود بازرگانی کمتر نسبت به کالاهای دیگر را در لیست اظهارنامه ذکر نمی‌کنند و این موضوع موجب ارتکاب تخلف گمرکی می‌شود.

۲ . اقدام عملی

دومین مورد از تخلفات گمرکی که به بررسی آن می پردازیم، اقدام عملی است. منظور از این نوع تخلف، خروج کالای تجاری مجاز بدون ارائه‌ی اظهارنامه است. همچنین اگر تاجر یا بازرگان، کالای مجازی را تحت عنوان کالای مجاز دیگر اظهار نماید، مرتکب تخلف گمرکی اقدام عملی شده است. اما چرا باید این جا به جایی در اظهار نامه اتفاق بیافتد؟ اغلب این تخلف به دلیل حقوق گمرکی و سود بازرگانی بیشتر یا کمتر کالای اعلام شده دارد. لازم به ذکر است که اثبات این عمل چه در حین خروج و چه پس از خروج جرم محسوب شده و جزو تخلفات مغایر با قانون امور گمرکی محسوب می شود.

۳ . تخلفات انتظامی

تخلفات انتظامی یکی دیگر از انواع تخلفات گمرکی رایج است. این مورد نقض قوانین گمرکی بدون زیان به دولت است. به عنوان مثال لنگر انداختن، پهلو گرفتن، فرود آمدن و به طور کلی ورود وسایل نقلیه و خروج آنها، بدون تشریفات گمرکی و اخذ مجوزات لازم، برخی از مهم‌ترین تخلفات انتظامی به شمار می‌روند. این تخلفات مشمول پرداخت جریمه خواهند بود.

تخلفات گمرکی که باید مراقب آنها باشید

شرکت بازرگانی طاتا

شرکت بازرگانی طاتا با سال ها تجربه در خصوص تجارت بین الملل و شناخت لزوم توجه به مقررات و قوانین حوزه واردات و صادرات کالا، اطلاعات دقیقی در حوزه قوانین و امور گمرکی در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین این  شرکت خدماتی در زمینه انجام کلیه امور گمرکی نظیر بازرسی کالا، ترخیص کالا و حمل و نقل بین الملل در اختیار تجار و بازرگانان عزیز قرار می‌دهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Tata Trading Company وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *