اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز چیست؟
مقدمه

اینکوترمز یا اصطلاحات تجاری بین‌المللی (International Commercial Terms) شامل مجموعه‌ی از پیش تعریف شده‌ای از اصطلاحات تجاری است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی در رابطه با قوانین تجاری بین‌المللی منتشر می‌شود. از این اصطلاحات به شکل گسترده در تراکنش‌ها و معاملات تجارت بین‌المللی استفاده شده و استفاده از آنها توسط نمایندگان تجاری، دادگاه‌ها، و همچنین وکلای بین‌المللی تشویق می‌شود. قواعد اینکوترمز در اصل با هدف منتقل کردن ساده وظایف، هزینه‌ها، و ریسک‌های مرتبط با حمل و نقل بین‌المللی و تحویل کالاها ایجاد شده و شامل مجموعه‌ای از اصطلاحات تجاری 3 کلمه‌ای است.

اینکوترمز 2020

قواعد اینکوترمز توسط دولت‌ها، مقامات قضایی، و فعالان تجاری در سراسر جهان برای تفسیر پر استفاده‌ترین اصطلاحات تجارت بین‌المللی کاربرد دارد. آنها با هدف کاهش یا حذف ابهاماتی که به واسطه استفاده از زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف پیش می‌آیند ایجاد شده ‌اند. به همین دلیل اغلب در قراردادهای فروش بین‌المللی از آنها استفاده می‌شود. اولین سند منتشره از اصطلاحات تجاری بین‌المللی در سال 1923 منتشر شده است، و اولین سندی که با عنوان اینکوترمز منتشر شده مربوط به سال 1936 است.

قواعد اینکوترمز چه مواردی را شامل می‌شوند؟

موضوعات اصلی مورد بحث در قواعد اینکوترمز بسیار گسترده هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه‌ها، تعهدات قراردادی و ریسک‌ها اشاره کرد.

 

به طور کلی، قواعد اینکوترمز شامل مباحث زیر می‌باشند:

 • حدود مسئولیت طرفین را تعیین می‌کنند؛

 • هزینه‌های هر دو طرف قرارداد را تعیین می‌کنند؛

 • ریسک‌های محتمل تجاری موجود بین خریدار و فروشنده را مشخص می‌نمایند و از بروز اختلافات ناشی از تفسیر نادرست اصطلاحات بکار رفته در قراردادهای تجاری جلوگیری می‌نمایند. 

به عبارت دیگر، قواعد اینکوترمز وارد رشته‌های مختلفی از بازرگانی از قبیل حمل کالا، ترخیص کالا، صادرات، واردات، تعیین مسئولیت پرداخت و تعیین ریسک حمل و نقل کالا در مراحل مختلف انتقال کالا شده‌اند. 

اصطلاحات تعریف شده در اینکوترمز:

برخی از اصطلاحات در اینکوترمز معنای متفاوتی دارند. اصطلاحات اینکوترمز به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • اصطلاحات اینکوترمز مناسب برای انواع روش‌های حمل

 • اصطلاحات اینکوترمز مناسب باربری دریایی و کشتیرانی

در ادامه پیش از معرفی اصطلاحات اینکوترمز مناسب برای انواع روش‌های حمل مخصوصا حمل و نقل دریایی، به معرفی مفاهیم کلی بسیار مهم در آن می‌پردازیم. بعضی از مهم‌ترین اصطلاحات اینکوترمز شامل موارد زیر می‌شود:

 • Delivery: یا تحویل، نقطه‌ای در معامله است که ریسک از بین رفتن یا آسیب کالاها از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود.

 • Arrival: یا تحویل، نقطه‌ای که در آن هزینه حمل پرداخت می‌شود.

 • Free: فروشنده متعهد می‌شود که کالاها را به نقطه‌ای برساند که از آنجا مورد حمل و نقل قرار گیرند.

 • Carrier: هر فردی که در قرارداد حمل و نقل، وظیفه حمل و نقل با قطار، جاده، هوا، دریا، رودخانه یا ترکیبی از این روش‌ها را بر عهده می‌گیرد.

 • Freight Forwarder: شرکتی که قرارداد باربری بسته یا در آن مشارکت می‌کند.

 • Terminal: هر محل سرپوشیده یا غیر سرپوشیده مثل انبار، پارکینگ، گاراژ کانتینرها یا ترمینال بار جاده‌ای، ریلی، یا هوایی.

 • To clear for export: دریافت گواهی ترخیص صادراتی بار و گرفتن جواز صادرات.

قوانین اینکوترمز چه مزایای دارد؟

قوانین اینکوترمز شامل 11 شرط اصلی و تعدادی شرط فرعی هستند که برای روشن شدن هر چه بیشتر مفاد این قوانین توسط خریداران و فروشندگان تنظیم شده‌اند. به همین دلیل است که احتمال تفسیر و درک نادرست این قوانین توسط هر یک از طرفین به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. 

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اینکوترمز این است که پاسخگوی سوالات بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل حمل و نقل و ترابری و همچنین هزینه‌های مرتبط به آن می‌باشد. به عنوان مثال، پاسخ سوالاتی از این قبیل را می‌توانید به راحتی با مطالعه‌ی قواعد اینکوترمز پیدا کنید:

 • مدت زمان تحویل یک بسته چقدر است؟

 • روش‌ها و شرایط حمل و نقل به چه صورت است؟

 • چگونه می‌توان مطمئن شد که استانداردهای تعیین شده توسط هر دو طرف رعایت می‌شوند؟

با وجود جامع و کامل بودن این قوانین اما باید به خاطر داشت که محدودیت‌های خاص خود را نیز دارند. به عبارت دیگر، موضوعات و سوالاتی ممکن است وجود داشته باشند که نتوان به کمک قواعد اینکوترمز به آن‌ها پاسخ داد. به عنوان مثال، این قواعد هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال حقوق و تعهدات قراردادی بین خریدار و فروشنده یا حتی روش‌هایی برای نقض قرارداد، ندارند. 

یکی دیگر از مزایای قوانین اینکوترمز، مشخص کردن طرف معامله‌ای است که موظف به عقد قرارداد حمل کالا یا ارائه‌ی پوشش بیمه‌ی بار می‌باشد. به زبان ساده‌تر، این قوانین به روشنی مشخص می‌کنند که پرداخت چنین هزنیه‌هایی بر عهده‌ی کدام طرف می‌باشند. 

 

آموزش اینکوترمز

همچنین، طبق این قوانین مشخص می‌شود که کدامیک از طرفین باید مجوزهای رسمی از جمله مجوز صادرات را دریافت نمایند و کارهای اداری مربوط به آن را انجام دهند. به این ترتیب، هزینه‌ی های مربوط به انجام این کارها نیز مشخص می‌شود که بر عهده‌ی چه کسی است تا هیچ‌گونه اختلافی بین طرفین قرارداد پیش نیاید. 

عدم استفاده از اینکوترمز چه معایبی دارد؟

هر تاجر یا بازرگانی باید هر ساله خود را با تغییرات موجود در قواعد اینکوترمز به‌روز کند. در واقع، این قواعد در وهله‌ی نخست به نفع خود تاجر تنظیم شده‌اند و به او کمک می‌کنند تا به روش راحت‌تر، امن‌تر و با کمترین میزان اختلاف نظر با تجار کشورهای دیگر تجارت کنند. عدم داشتن آگاهی درست از این قواعد می‌تواند منجر به اتلاف وقت و انرژی و همچنین زیان‌های مالی بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله واردات کالا شود. 

عدم استفاده از قواعد اینکوترمز می‌تواند مشکلاتی را نیز در مسئله‌ی تحویل بار به وجود آورد. در این قوانین، تعهد فروشنده در قبال زمان و شرایط تحویل کالا مشخص می‌شوند. در نتیجه، بارگانان می‌توانند با مراجعه به این بخش از قوانین متوجه شوند که چه زمانی قادر به دریافت خسارت از فروشنده هستند. 

با این وجود، اینکوترمز دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد که شناخت آن‌ها در استفاده‌ی درست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اول از همه باید به یاد داشته باشید که اینکوترمز تنها بخشی از قرارداد تجارت بین المللی محسوب می‌شود. از مهم‌ترین محدودیت‌های قواعد اینکوترمز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  عدم اشاره به مبلغ پرداخت شده و یا روش‌های پرداخت مورد استفاده در معاملات.

 • عدم صرف نظر کردن از قوانین رسمی و اجباری.

 • عدم اشاره کردن به انتقال مالکیت کالاها، نقض قراردادها و مسئولیت محصول (به عبارت دیگر، عدم اشاره به نوع مالکیت).

 • نمی‌توان این اصطلاحات را به جای قرارداد رسمی بین دو طرف قرارداد بکار برد. 

 • مسئولیت بیمه کالا در هیچ‌یک از اصطلاحات اینکوترمز به جز گروه C مشخص نشده است. در نتیجه، طرفین قرارداد حتماً باید به صورت جداگانه به این موضوع پرداخت شود.

آموزش اینکوترمز

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Tata Trading Company وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *