واردات کالا

توضیح کامل واردات

واردات کالا از کشورهای مختلف به ایران (راهنمای گام به گام)

واردات کالا از کشورهای مختلف یک فعالیت تجاری و اقتصادی بسیار حیاتی است. این فرآیند به منظور تامین نیازهای جامعه در میان جوامع مختلف انجام می‌شود. تولید برخی کالاها به دلیل نبود امکانات کافی یا تنوع موقعیت جغرافیایی کشورها، به راحتی قابل انجام نیست. به همین دلیل، برای تولید این دسته از کالاهای خاص، هزینه‌های سنگینی باید پرداخت شود. دولت‌ها نیز سعی دارند با فراهم آوردن شرایط مناسب برای انجام فرآیند واردات کالا، نیازهای جامعه خود را تامین کنند.

بدون شک، واردات کالا یکی از مهم‌ترین عوامل در تأمین نیازهای جامعه است. اگر به این فعالیت اقتصادی توجه نشود، ممکن است دولت‌ها در آینده با مشکلات بزرگی مواجه شوند. به همین دلیل، توجه به واردات کالا در پیشرفت و توسعه یک کشور امری حیاتی و مهم است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که وارد کردن کالا توسط تاجران و بازرگانان نیز سود کلانی را برای آن‌ها به دنبال دارد.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که واردات کالا یک نیاز مهم در جوامع مختلف شناخته‌شده است. سیاست‌گذران و دولتمردان هر کشور موظف هستند که یک پاسخ مناسب برای این نیاز حیاتی را در نظر بگیرند. به همین جهت، با تدوین قوانین و ایجاد شرایط مناسب برای انجام فرآیند واردات کالا، سعی دارند تا به تجار و بازرگانان در خصوص تسریع روند فرآیندهای مربوط به واردات کمک نمایند. از طرف دیگر، تجار و بازرگانان نیز موظف هستند که با شناخت این قوانین و مراحل انجام فرآیند واردات کالا، به تجارت‌های بین‌المللی پرداخته و در تامین نیازهای جامعه به دولت کمک نمایند.

به عنوان یک تاجر یا بازرگان داخلی، شما می‌توانید در هر کشوری کالاها را وارد کنید. واردات کالا یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تجارت بین‌المللی است. این فرآیند نیازمند آشنایی با مراحل و قوانین مربوط به واردات است.

واردات کالا

قوانین واردات کالا:

در جوامع مختلف، واردات کالا به عنوان یک نیاز مبرم و اساسی در تأمین نیازها شناخته می‌شود. همچنین دولت‌ها تلاش می‌کنند با تدوین قوانین و مقررات مناسب، شرایط مناسبی را برای انجام این فرآیند اقتصادی برای تجار و بازرگانان ایجاد کنند. این قوانین و مقررات باید با قوانین بین‌المللی سازگار باشند تا تمامی مراحل واردات کالا به شکل کاملاً اصولی انجام شود.

هر واردکننده کالا موظف است علاوه بر شناخت چگونگی مراحل واردات کالا، با قوانین و مقررات خاص این فرآیند نیز آشنا باشد و همواره اطلاعات خود را در این زمینه به روز نماید. در واقع شناخت قوانین و مقررات واردات کالا موجب می‌شود که بازرگانان و تجار تمامی فعالیت‌های خود را در این زمینه مطابق با قوانین داخلی و خارجی به انجام برسانند و به این طریق از بروز هرگونه تخلف جلوگیری به عمل آورند.

به منظور آشنایی شما با قوانین اصلی و ضروری واردات کالا، در این بخش از مقاله سعی کردیم به چند مورد از قوانین اصلی و آیین‌نامه‌های اجرایی در این زمینه اشاره کنیم. موارد ذیل قوانین اصلی و مهم در حوزه صادرات و واردات کالا می‌باشند که هر واردکننده کالا موظف است اطلاعات کامل، جامع و به‌روزی در مورد این قوانین و آیین‌نامه‌ها را کسب نماید:

 • قانون مقررات صادرات و واردات: این قانون از جمله اصلی‌ترین قوانین پایه‌ ای در حوزه های مختلف تجارت بوده و در سال 1372 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. این قانون در 24 ماده مختلف تدوین شده و به بیان کلیات و خط قرمزهای مربوط به حوزه های تجاری می پردازد.
 • آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات: این آیین‌نامه در ادامه‌ی قانون مذکور و در سال 1373 توسط هیئت وزیران به تصویب رسید. آیین‌نامه مذکور در 46 ماده تنظیم شده و نکات اجرایی مختلفی را در زمینه واردات کالا بیان می‌کند.

 • آیین‌نامه و قوانین گمرکی: این آیین‌نامه که در سال 1390 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، شامل مواردی در خصوص فرآیندهای ترخیص کالا و امور گمرکی است. بازرگانان و تجار با مطالعه این آیین‌نامه، با قوانین مربوط به واردات کالا بیشتر آشنا می‌شوند.
 • کتاب مقررات صادرات و واردت: این کتاب راهنمای جامعی است که به شما نشان می دهد که چگونه می توانید کالاهای مختلف را به صورت قانونی وارد یا صادر کنید. این کتاب شامل اطلاعات دقیق و به روز در مورد تعرفه ها، مالیات ها، مجوزها، قوانین و مقررات مربوط به هر نوع کالا است. این کتاب هر ساله توسط سازمان توسعه تجارت بروزرسانی و منتشر می شود و یک منبع معتبر و مورد اعتماد برای تجار و بازرگانان است.
 • بخشنامه‌های اجرایی: این اسناد حاوی دستورالعمل‌هایی هستند که برای وارد کردن کالا به کشور باید رعایت شوند و از قوانین مهم این زمینه به شمار می‌آیند. با خواندن این بخشنامه‌ها با جزییات و آخرین تغییرات مقررات این حوزه آگاه می‌شوید. برای دسترسی به این بخشنامه‌ها باید هر روز اخبار و اطلاعات مرتبط با تجارت و واردات انواع کالا را دنبال کنید.
واردات کالا

آشنایی با مراحل واردات کالا:

برای انجام عملیات واردات کالا، علاوه بر آگاهی از قوانین و مقررات موجود در این حوزه، باید واردکننده کالا نیز با مراحل اجرایی این کار و فرآیندهای مرتبط با آن آشنا باشد و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد. از جمله این فرآیندها می توان به مواردی مانند تجارت و بانکداری بین‌الملل، حمل‌ونقل بین‌الملل، ترخیص کالا و امور گمرکی، روش تخصیص ارز و سایر مسائل مشابه اشاره نمود.

در این قسمت از مقاله، می خواهیم با ارائه توضیح مختصری از مراحل گام به گام عملیات واردات کالا، شما را با نحوه انجام این فرآیند حیاتی تجاری مطلع سازیم؛ بنابراین برای آشنایی با مراحل گام به گام واردات کالا، می توانید در ادامه این قسمت از مقاله با ما همراه باشید:

 • گام اول در واردات کالا، گرفتن کارت بازرگانی: برای وارد کردن کالا، اولین گام دریافت کارت بازرگانی است. تجار و بازرگانان مبتدی باید به مراجع ذی ربط مراجعه کرده و کارت بازرگانی خود را بگیرند. این کارت به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شود و برای کاربردهای مختلفی مناسب است.
 • گام دوم، انتخاب زمینه کاری: بعد از گرفتن کارت تجاری باید زمینه و حوزه کاری خود را برای وارد کردن کالا مشخص کنید. مشخص کردن زمینه کاری می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت بگیرد، مثلا بعضی می‌خواهند فقط با یک کشور مشخص کار کنند ولی بعضی دیگر ممکن است با کشورهای گوناگون در ارتباط باشند و بنابراین کالاهای متنوعی را به کشورشان وارد کنند.
 • مرحله سوم، آگاهی از قوانین و مقررات روزانه: همانطور که اشاره کردیم برخی از قوانین و دستورالعمل ها بر اساس نیازهای کشورها پیوسته در حال تغییر هستند و بنابراین برای انجام یک تجارت اقتصادی موفق نیاز است که یک واردکننده هر روز اخبار و اطلاعات مرتبط با حوزه کاری خود را بخواند و دانش خود را در این زمینه به روز کند.
 • مرحله چهارم، انتخاب کالا و کشور مقصد: در این مرحله باید کشورهای متفاوت را مورد ارزیابی قرار دهید و با خریداران متنوع در کشورهای مختلف گفتگو کنید. در این مرحله ضروری است که علاوه بر دانستن زبان کشور هدف تا اندازه ای با قواعد و ضوابط تجاری آن کشور هم آگاه باشید.
 • مرحله پنجم، ارسال پیش‌فاکتور یا پرفرما: پرفرما یا پیش‌فاکتور یکی از مراحل کلیدی واردات کالا است که برای ثبت سفارش نیز مورد نیاز است. در اصل پیش‌فاکتور سندی است که فروشنده برای خریدار می‌فرستد و در آن از مشخصات دقیق کالا اطلاع می‌دهد.
 • مرحله ششم، ثبت سفارش: این مرحله از واردات کالا بسیار حائز اهمیت است و واردکننده کالا باید به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت مراجعه کند و درخواست خود را برای وارد کردن کالای مورد نظر ثبت کند، زیرا ممکن است بعضی از کالاها ممنوع الوارد باشند و بنابراین قبل از خرید کالا و انجام دیگر مراحل واردات باید درخواست واردات کالا توسط کارشناسان وزارت صمت مورد ارزیابی قرار گیرد تا هیچ کالایی خلاف قانون و مقررات کشور خریده نشود.
 • مرحله هفتم، پرداخت خارجی و تامین ارز: در این مرحله واردکننده باید ارز مورد نیاز خود را تامین کند. تامین ارز از راه‌های گوناگونی انجام می‌شود و معمولا دولت برای کالاهای حیاتی ارز دولتی یا ارز با نرخ ویژه در نظر می‌گیرد تا شرایط لازم برای واردات کالا فراهم شود.
 • مرحله هشتم حمل و نقل و بیمه کالا: برای انتقال کالاها از مبدا به مقصد، چندین روش مختلف وجود دارد که شامل روش های جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی می‌شوند. شما باید با توجه به محل تولید کالا و هماهنگی با فروشنده، یکی از این روش ها را انتخاب کنید. فروشنده و خریدار با استفاده از قوانین بین‌المللی اینکوترمز، روش حمل و نقل کالا را مشخص می‌کنند. بنابراین، شخص وارد کننده باید با این قوانین کاملا آشنا باشد.
 • مرحله نهم ترخیص کالا از گمرک: کالای خریداری شده پس از اتمام مراحل قبلی به گمرک منتقل می شود. شخص باید با داشتن اطلاعات کافی از قوانین ترخیص کالا، با مدارک و اسناد لازم به گمرک برود و کالای خود را از گمرک دریافت کند.
واردات کالا

بهترین راه برای انجام مراحل واردات کالا چیست؟

با آگاهی از این مراحل و قوانین و مقررات مربوط به واردات کالا شما می توانید به سادگی هر نوع کالایی را وارد کنید و همچنین تجارت خود را افزایش دهید؛ ولی مراقب باشید که این مراحل فقط به نظر ساده هستند و در عمل کار سخت و پرچالشی است؛ پس این سوال قطعا برای شما پیش می آید که چه راهی برای انجام مراحل واردات کالا مناسب تر است؟

در جواب به این سوال باید بگوییم برای بهتر انجام دادن فرآیندهای مربوط به واردات کالا بهتر آن است که از افراد متخصص و با تجربه در این حوزه استفاده کنید، کسانی که علاوه بر آشنایی با قوانین و مراحل انجام واردات کالا با قوانین و مقرراتی بین الملل نیز آگاه بوده و تجربه ی کافی نیز در این حوزه را دارا باشند. شرکت بازرگانی طاتا از جمله شرکت هایی است که می تواند در حوزه واردات کالا به شما یاری رساند.

شرکت بازرگانی طاتا که دارای تجربه طولانی در انواع فعالیت های تجاری بین المللی است، نه فقط می تواند شما را در مراحل واردات کالا یاری دهد، بلکه شما می توانید با اعتماد به این شرکت، امور تجاری خود را در زمینه های مختلف تجارت های بین المللی انجام دهید و با استفاده از مشاوره های این شرکت، تجارت خود را در سطح جهانی توسعه دهید.

سوالات متداول

آیا برای واردات کالا نیاز به گواهی مبدا است؟

خیر نیاز نیست. گواهی مبدا لغو شده است اما به جای آن باید همه ی موارد را به طور کامل توضیح دهید.

برای ثبت سفارش واردات کالا باید یک بانک را انتخاب کنم، آیا مهم است که کدام بانک را انتخاب کنم؟

خیر مهم نیست که کدام بانک را انتخاب کنید. قوانین وارداتی در همه ی بانکهای کشور یکسان است.

آیا می توانم برای چند سند، یک ثبت سفارش کلی واردات داشته باشم؟

اگر می خواهید که ثبت سفارش واردات را به صورت کلی انجام دهید اما محموله را به صورت قسمت قسمت وارد کنید، بله می توانید. در سامانه جامع، تیک گزینه حمل به دفعات را انتخاب کنید.

آیا کارتهای پیله وری بازارچه های مرزی واردات کالا که دارای مجوز ثبت آماری هستند، از عوارض راهداری معافند؟

اگر وسیله حمل از ایران باشد بله معافند اما اگر از خارج باشد خیر معاف نیستند.