زعفران

صادرات زعفران

چنانچه تولیدکننده محصولات ارگانیک و گیاهان دارویی هستید، برای صادرات زعفران و سایر گیاهان دارویی خود، با شرکت بازرگانی طاتا تماس حاصل نموده و صفر تا صد صادرات را به تیم مجرب ما واگذار نمایید.

زعفران ، گياهی است چند ساله كه دارای پياز می باشد این پیاز دارای غلاف قهوه ای رنگی است. اين گياه در جنوب غربی آسيا، جنوب اسپانيا و جنوب اروپا روییده می شود. دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و 3 رشته كلاله قرمز رنگ می باشد. قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله نارنجی رنگ گل آن می باشد. كلاله زعفران حاوی چربی، املاح معدنی و موسيلاژ است. تکثير زعفران منحصرا توسط غده زير زمينی بنه ( کورم ) متداول است. عطر و بوی زعفران به علت وجود اسانس بی رنگ تروپن دار و يك تركيب اكسيژن دار و همراه با سينئول به نام سافرانال می باشد. طعم زعفران مربوط به هيتروزيد تلخ پيكروكروسين است. رنگين بودن زعفران مربوط به وجود ماده ای به نام كروسين می باشد.

زعفران، ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 كيلوگرم گل زعفران بدست می آيد كه وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک شدن به يک كيلوگرم می رسد.

صادرات زعفران (راهنمای جامع و مرحله به مرحله)

به عنوان یکی از سودآورترین و بهترین برنامه‌ها برای کسب درآمد بالا در یک بازه زمانی کوتاه، صادرات زعفران مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مسیر، تنها کافیست دو عنصر اساسی را به درستی تشخیص دهید: انتخاب بهترین نوع زعفران برای صادرات و انتخاب بهترین کشور مقصد.

اگر می‌خواهید فقط به میزان سود صادرات زعفران در این بازار جهانی پی ببرید، به این آمارها دقت کنید: سالانه حدود 330 تن زعفران به صورت خالص در بازار جهانی مبادله می‌شود که ارزش مادی آن حدوداً 8 میلیارد دلار است. ایران حدود 310 تن از زعفران کل جهان را تولید می‌کند، اما متاسفانه سهم صادرات ما فقط 400 میلیون دلار است. البته میزان رشد صادرات زعفران در سال جاری حدود 52 درصد است و این موضوع نشان‌دهنده فرصت‌های طلایی در این بازار رو به رشد با سود میلیارد دلاری برای شماست.

بازارهای طلایی با سود شگفت‌انگیز برای صادرات زعفران در کدام کشورهاست؟

ایران با صادرات زعفران به ارزش 104 میلیارد دلار به کشورهای دیگر در سال 2021 رتبه اول را در زمینه صادرات این طلای قرمز در جهان به خود اختصاص داد. کشورهای مختلفی نیز بازار هدف صادرات ایران قرار دارند که هرکدام درصد بالایی از زعفران تولیدی این کشور را خریداری می‌کنند.

طبق آخرین آمار در سال‌های 2020 تا 2021، بازار خرید زعفران کشورهایی مانند چین، قطر و آلمان رشد صعودی بسیار زیادی داشته و عمده صادرات زعفران ایران نیز به این کشورها بوده است.

در حالت کلی، لیست کشورهایی که در زمینه صادرات زعفران به عنوان بازارهای هدف بسیار عالی برای ایران به حساب می‌آیند عبارتند از:

 • چین 

چین، یکی از بهترین کشورها برای صادرات زعفران است. چین با خرید 28 هزار و 447 کیلوگرم زعفران از ایران به ارزش 33 میلیون و 327 هزار و 691 دلار رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این کشور به عنوان یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران به حساب می‌آید و به دلیل جمعیت بالا و پتانسیل بسیار زیاد ارتباطات با سایر کشورها معمولاً درصد بالایی از خرید زعفران را نصیب خود می‌کند.

 • امارات

از آنجایی که شرایط مالی و اقتصادی این کشور روند کاملاٌ صعودی و رو به رشد دارد، بنابراین یکی از بهترین بازارهای هدف ایران برای صادرات زعفران به حساب می‌آید. این کشور با خرید 19 هزار و 116 کیلوگرم زعفران به ارزش 21 میلیون و 33 هزار دلار رتبه دوم در خرید زعفران را به خود اختصاص داده است.

 • اسپانیا 

اسپانیا به عنوان بهترین کشور برای صادرات زعفران و یکی از قدیمی‌ترین کشورهایی است که همیشه به دنبال خرید زعفران از ایران بوده است. دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است. کیفیت زعفران تولیدشده در ایران بسیار بالاست و اسپانیا پس از خرید زعفران از ایران، مجدد نسبت به بسته‌بندی و فروش این طلای قرمز در دیگر بازارهای جهانی اقدام می‌کند. میزان خرید اسپانیا 15 هزار و 513 کیلوگرم زعفران به ارزش 15 میلیون و 925 هزار دلار است.

 • قطر

قطر نیز یکی دیگر از کشورهای هدف برای صادرات زعفران شناخته می‌شود و با خرید 7 هزار و 123 کیلوگرم زعفران به ارزش 7.1 میلیون دلار  از بازارهای خوب جهانی برای تجارت به حساب می‌آید. قطر یکی از کشورهایی است که قوانین سختگیرانه‌ای را برای واردات زعفران اعمال می‌کند، زیرا روی کیفیت و خلوص زعفران وارداتی حساسیت زیادی دارد.

 • افغانستان

تاجران افغانستان از زعفران کشت‌شده در ایران به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالا بسیار استقبال می‌کنند و همواره به دنبال خرید زعفران از بازار ایران هستند. همین موضوع نیز باعث شده است تا افغانستان یکی دیگر از بازارهای هدف ایران به حساب آید.

 • هنگ کنگ 

هنگ کنگ نیز از این ادویه بسیار خوشرنگ و خوش طعم استقبال می‌کند و به دلایل مختلف از ایران زعفران خریداری می‌کند. میزان درصد خرید این کشور با توجه به بازار و هدف متغیر است، اما همیشه در لیست خواهان زعفران ایران قرار دارد.

صادرات زعفران

علاوه بر تمامی موارد ذکرشده در بالا، کشورهایی مانند ایتالیا، عمان، فرانسه، هند و کویت از دیگر بازارهای هدف بسیار خوب برای صادرات طلای قرمز ایران به حساب می‌آیند.

حال که با بازار هدف خود به خوبی آشنا شدید، وقت آن رسیده است تا با مراحل و شرایط لازم برای ارسال زعفران به دیگر کشورها اطلاعات دقیق و کاربردی به دست آورید.

سود صادرات و تجارت زعفران در ایران چقدر است؟

در حالت کلی، ایران ۹۰ درصد از زعفران تولیدی در سراسر جهان را تولید می‌کند و کیفیت زعفران کشت‌شده در این کشور نیز در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست. گیاه زعفران، در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی، آفت و خرابی چندانی ندارد، بنابراین روند کشت و به ثمر رسیدن آن نسبت به سایر محصولات راحت‌تر است. کیفیت بالای زعفران ایرانی باعث شده است که حدود ۷۰ درصد از زعفران تولیدی به صورت مستقیم به کشورهای دیگر مانند اسپانیا صادر شود. سود میلیون‌ها دلاری از صادرات زعفران، دولت را به اقدامات مثبت در جلوگیری از خروج قاچاقی این محصول از کشور تشویق کرده و با حمایت از بازرگانان و تاجران ایرانی، ترویج صادرات صحیح زعفران از کشور را تسهیل کرده است. شما نیز می‌توانید با طی کردن مراحل زیر و صادرات زعفران، وارد این عرصه پرسود شوید:

۱. تعیین استراتژی صادرات زعفران: مشخص کنید که به کدام کشور می‌خواهید زعفران خود را صادر کنید و چه نوع بازاری مد نظر شماست.

۲. شناخت بازار جهانی و بازاریابی بین‌المللی: آشنا شوید با بازارهایی که واردات زعفران را انجام می‌دهند و راه‌های نفوذ به آن‌ها را پیدا کنید.

۳. انتخاب کشور مقصد: انتخاب کشور مناسب برای صادرات زعفران بسیار مهم است. هر کشور مصرف مخصوص خودش را دارد. برای مثال، اسپانیا از زعفران ایرانی استفاده می‌کند.

حداقل سرمایه برای صادرات زعفران چقدر است؟

برای اینکه بتوانید حداقل سرمایه برای صادرات زعفران را به درستی تخمین بزنید، باید در مرحله اول از هزینه‌های صادرات این کالا به خوبی اطلاع داشته باشید. هزینه‌های صادرات زعفران به کشورهای دیگر عبارت است از:

 • هزینه خرید یا تولید زعفران
 • هزینه بسته‌بندی کالا
 • هزینه بیمه کالا
 • هزینه حمل‌ونقل کالا به کشور مقصد
 • هزینه اخذ مجوزهای لازم برای صادرات زعفران
 • هزینه‌های انتقال پول و تخصیص ارز
 • هزینه گمرک

شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها در این مسیر، زعفران صادراتی ایران را با بالاترین کیفیت از کشاورز یا تولیدکننده خریداری کنید و در این حالت دیگر احتیاجی نیست تا وارد مراحل سخت و طاقت‌فرسای کاشت و تولید زعفران شوید.

صادرات زعفران

مراحل صادرات زعفران به چه صورت است؟

اگر شما هم به دنبال جواب این سوال هستید که “چگونه زعفران صادر کنیم؟”، حتما این بخش را با دقت مطالعه کنید. برای اینکه در این مسیر موفق شوید، باید از همان ابتدا تمام مراحل خود را گام به گام ترسیم و قدم‌های لازم در هر مرحله را مشخص کنید. اگر هر کدام از مراحل زیرا را به درستی انجام ندهید، قطعاً هیچ تضمینی برای موفقیت شما در این مسیر وجود ندارد. پس از همان ابتدا هوشیارانه عمل کنید.

1- بیزنس پلن (Business Plan) خودتان را با جزئیات ترسیم کنید!

همان‌طور که یک ماشین بدون چراغ در مسیر تاریک جاده زیاد دوام نمی‌آورد و به بیراهه کشیده می‌شود، فعالیت در زمینه صادرات و واردات هم دقیقاً به همین صورت است. قبل از قدم‌گذاشتن در این مسیر باید خود را مجهز به دانش و آگاهی کنید. چگونه؟

همین حالا قدم به قدم با من از میان گزینه‌های زیر انتخاب کنید. سود بیشتر یا گسترش کسب‌وکار؟ چین یا اسپانیا؟ خرید زعفران از کشاورز یا کشت زعفران در زمین شخصی؟ ارسال به صورت فله یا بسته‌بندی؟ زعفران نگین یا سرگل؟

اگر از قبل جواب این سوالات خود را پیدا کرده‌اید که شما یک قدم در مسیر خود از دیگران جلوتر هستید. اما اگر همین حالا با این چالش‌ها و سوالات روبرو شدید، پس بهتر است تا مسیر راه خود را مشخص کنید.

2- بازار هدف خود را شناسایی کنید!

اولین موضوعی که در هنگام ارسال زعفران به سایر کشورها با آن روبرو می‌شود، قوانین واردات و روابط تجاری با آن کشور است. بررسی داده‌ها و اطلاعات موجود در زمینه میزان صادرات و پتانسیل هر کشور برای خرید زعفران در اصل نشان‌دهنده حجم فعالیت شما در آن بازار بین‌المللی خواهد بود.

با توجه به حجم و میزان زعفرانی صادراتی و همچنین هدف استفاده از این ادویه در هر کشور باید روند کار خود را مشخص کنید. برای مثال ترکیه بیشتر حجم زعفران درخواستی خود را به خاطر تعداد بالای توریست‌های سالانه خود می‌خواهد اما کشورهای اروپایی معمولاً زعفران را به خاطر مصارف دارویی خریداری می‌کنند.

صادرات زعفران

3- کالای صادراتی خود را آماده کنید!

از آنجایی که صادرات زعفران به کشورهای دیگر باید طبق استانداردها و شرایط ارسال به همان کشور خاص در نظر گرفته شود، بنابراین باید حتماً بهترین و باکیفیت‌ترین زعفران را آماده و سپس نسبت به طراحی و اجرای بسته‌بندی آن اقدام کنید. میزان فروش و درصد سود شما پس از گذشتن از تمامی مراحل قبل به این مرحله به شدت بستگی دارد.

بازار هدف کشور مقصد شما در انتخاب مدل بسته‌بندی بسیار تاثیرگذار است. برای مثال در کشورهای اروپایی معمولاً بسته‌بندی‌های فلزی طرفداران بیشتری دارد، زیرا همگی به دنبال استفاده مجدد از ظروف پس از اتمام زعفران هستند. اما در کشورهای عربی شما باید بسته‌بندی کریستال با طرحی لاکچری را انتخاب کنید. بنابراین در این مرحله به دقت بازار هدف خود را بررسی کنید.

4- مجوزهای ضروری برای صادرات زعفران

اگر برنامه شما فعالیت به صورت مستقیم در زمینه صادرات محصولی مانند زعفران است، باید قبل از شروع به کار مجوزهای لازم را کسب کنید. مجوزهای صادرات زعفران عبارتند از:

 • اخذ کارت بازرگانی
 • مجوز صدور کالا
 • اخذ گواهی بهداشت و قرنطینه
 • گواهی استاندارد
 • اظهارنامه مالیاتی

در نهایت برای شروع روند ارسال زعفران باید محصول صادراتی خود را در گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت کنید. برای ثبت محصول نیز باید فرم اظهارنامه صادراتی خودتان را تکمیل کنید. برخی از اطلاعات موجود در فرم اظهارنامه مالیاتی عبارتند از:

 • مشخصات فرد صادرکننده و شخص اظهارکننده کالا (زعفران)
 • مشخصات مشتری
 • کشور مبدا و مقصد
 • وسیله حمل و نقل و مبدا بارگیری کالا
 • شرایط معامله
 • مشخصادت دقیق کالای صادراتی (نوع، وزن، مقدار و تعرفه کالا)
 • مشخصات دقیق محموله (تعدا بسته‌ها، نوع و سبک بسته‌بندی، وزن و مدل ظرف)
 • هزینه‌های گمرک
 • اطلاعات دقیق محل تسلیم اظهارنامه و مشخصات گمرک
 • قیمت‌گذاری برای زعفران صادراتی و چالش‌های پیش رو

هرچند که تمام خستگی کار معمولاً در این مرحله از بین می‌رود اما در عین حال باید نسبت به قیمت‌گذاری بسیار هوشمندانه عمل کنید. قیمت‌گذاری روی محصول صادراتی باید جنبه‌های مختلفی را پوشش بدهد تا در نهایت به عنوان قیمت‌گذاری اصولی شناخته شود. علاوه بر این، شما باید به صورت همزمان روش مناسب برای پرداخت و شرایط فروش محصول را هم مشخص کنید. بیشتر بازرگانان در این مرحله معمولاً از متخصصین در زمینه مشاوره صادرات زعفران کمک می‌گیرند.

برای قیمت‌گذاری اصولی محصول به هزینه‌هایی مانند ارزش اصلی زعفران صادراتی، هزینه بیمه، هزینه بسته‌بندی، هزینه حمل‌ونقل، هزینه افتتاح حساب برای انتقال پول، هزینه استفاده از امتیاز صادرات و حتی هزینه گرفتن علامت بازرگانی نیز دقت کنید. با در نظر گرفتن تمام این هزینه‌ها باید قیمت نهایی محصول صادراتی خود را مشخص کنید.

صادرات زعفران

بهترین روش‌ برای صادرات زعفران چیست؟

انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش ارسال زعفران به کشورهای دیگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا روش ارسال به موارد مختلفی مانند شرایط کشور مقصد، هزینه‌های ارسال و هزینه بسته‌بندی بستگی دارد. در حالت کلی دو روش برای صادرات زعفران وجود دارد: فله و بسته‌بندی.

صادر کردن زعفران به صورت فله در وزن‌های نیم یا یک کیلویی انجام می‌شود. در روش بسته‌بندی نیز زعفران در بسته‌های زیر 30 گرم بسته‌بندی و ارسال می‌شود.

قوانین صادرات زعفران چیست؟

برای صادرات زعفران از ایران به هر کشور باید حواستان به دو نکته اساسی باشد. در مرحله اول باید مراحل صادرات را مطابق با قوانین صادراتی ایران انجام دهید و پس از آن نیز باید با قوانین واردات کشور مقصد آشنایی کامل داشته باشید. از آنجایی که زعفران یک ماده خوراکی به حساب می‌آید، مجوزهای لازم برای اخذ صادرات آن نیز با دیگر کالاها کمی متفاوت است. به همین دلیل اخذ گواهی استاندارد و گواهی سلامت برای شما از الزامات به حساب می‌آید.  پس از ثبت کالا باید فرم‌های اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنید.

همچنین برای شروع روند صادرات باید یک کارت بازرگانی داشته باشید. کارت بازرگانی به شما اجازه ارسال کالا از گمرک و در حالت کلی شروع ارسال زعفران صادراتی ایران به دیگر کشوها را می‌دهدر مرحله بعد باید تمامی محموله را در گمرک ثبت کنید. پس از ثبت محصولات در گمرک، باید اظهار نامه مالیاتی گمرک را تکمیل کنید.

قیمت زعفران صادراتی در کشورهای اروپایی چقدر است؟

اطلاع از قیمت‌ زعفران در کشور مقصد به شما در انتخاب قیمت نهایی محصول کمک می‌کند. در مرحله اول باید بدانید که اگر شما زعفران را از خود کشاورز به صورت مستقیم تهیه کنید، هزینه‌های مختلفی از دوش شما برداشته می‌شود و در این حالت حداقل سرمایه برای صادرات زعفران از سمت شما کاهش می‌یابد. بهترین کار برای قدم‌گذاشتن در این مسیر، خرید زعفران خالص و باکیفیت از کشاورز است. در حال حاضر قیمت زعفران صادراتی در کشورهای اروپایی بین 950 تا 1300 یورو است. قطعاً شما با خرید از تولیدکننده می‌توانید زعفران مرغوب را در حجم بالا و با قیمت بسیار کم تهیه کنید.

صادرات زعفران توسط شرکت بازرگانی طاتا

شرکت بازرگانی طاتا با سال ها تجربه در امر واردات و صادرات کالا، در زمینه صادرات گیاهان دارویی، محصولات ارگانیک و میوه های خشک فعالیت گسترده ای داشته و بهترین محصولات با بالاترین کیفیت و بسته بندی را به کشورهای مختلف صادر می کند. یکی از این محصولات، گیاه زعفران می باشد که با خواص بیشمار آن آشنا شدید. شما نیز اگز در زمینه کشت و تولید گیاهان دارویی فعالیت می نمایید، می توانید محصول خود را به ما معرفی کرده و با کمک تیم مجرب ما، زمینه یک تجارت پرسود را برای خود فراهم نمایید. در کنار شما هستیم در تجارت بین الملل.

برای سفارش انواع گیاهان دارویی شامل گیاه خشک شده، اسانس، دمنوش و روغن های گیاهی، با شرکت بازرگانی طاتا تماس بگیرید و کالای باکیفیت و با قیمت مناسب را از گروه بازرگانی ما بخواهید.